Tidtabell

Här hittar ni turlistor för M/S Storholmen och M/S Dalslandia samt tidtabell för tågtrafiken på DVVJ.

15 JUNI – 29 AUGUSTI 2020

Avgång från Håverud
Plats Tid
Håverud 10:50
Mustadfors 13:00
Långbron 13:52
Baldersnäs* 14:25
Billingsfors 14:40
Bengtsfors 16:00
Trafikerande kanalbåt
Dag Kanalbåt
Måndag M/S Dalslandia
Tisdag M/S Storholmen
Onsdag M/S Dalslandia
Torsdag M/S Storholmen
Fredag M/S Dalslandia
Lördag M/S Storholmen
Avgång från Bengtsfors
Plats Tid
Bengtsfors 09:50
Billingsfors 11:00
Baldersnäs* 11:20
Långbron 11:40
Mustadfors 12:40
Håverud 14:30
Trafikerande kanalbåt
Dag Kanalbåt
Måndag M/S Storholmen
Tisdag M/S Dalslandia
Onsdag M/S Storholmen
Torsdag M/S Dalslandia
Fredag M/S Storholmen
Lördag M/S Dalslandia
* Landstigning vid Baldersnäs enbart på förfrågan.
Med reservation för ändringar i turlista eller andra hinder.

Tidtabell för Tågen på DVVJ-banan

Avgång från Bengtsfors Station
Plats Tid Tid
Bengtsfors 13:43 16:40
Billingsfors 13:56 16:53
Friluftsgården 14:01 16:58
Långbron 14.04 17.01
Dals Långed 14.07 17.04
Tisselskog 14.14 17.11
Buterud 14.20 17.17
Håverud 14.24 17.21
Åsensbruk 14.29 17.25
Mellerud 14.42 17.36
Avgång från Melleruds Station
Plats Tid Tid
Mellerud 15:10 17:55
Åsensbruk 15:23 18:07
Håverud 15:30 18:12
Buterud 15:36 18:16
Tisselskog 15:42 18:22
Dals Långed 15:49 18:28
Långbron 15:52 18:32
Friluftsgården 15:55 18:34
Billingsfors 15:59 18:38
Bengtsfors 16:13 18:52
Röd tid = Anslutning till kanalbåt
Med reservation för ändringar i turlista eller andra hinder.

Redo att boka resa?

Njut av en avslappnande dag på Dalslands Kanal tillsammans med oss på Storholmen och Dalslandia.

Om du vill veta mer är du alltid välkommen att kontakta oss.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram